חוזר מרכיבי חשבון – חוסך לך מס בפנסיה:

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email
Share on whatsapp
מאת יחיאל קדם, מתכנן פרישה

מאת יחיאל קדם, מתכנן פרישה

בעל תואר ראשון בכלכלה ובמדעי המחשב, תואר בתכנון פיננסי הוליסטי עם תעודת הסמכה בינלאומית CFP, חבר ארגון המתכננים הפיננסים בישראל, כמו כן בעל רישיון פנסיוני ממשרד האוצר.

 

איך הופכים סיווג טכני להטבת מס משמעותית: הוראת הרגולציה ששווה לכם הרבה כסף

 

אם בעבר פרישה ממקום עבודה היתה יחסית פשוטה: קריירה ארוכה שבעקבותיה פנסיה תקציבית או חיסכון בקרן אחת, כיום פרישה מחייבת את החוסך לשורה של החלטות ששוות לו הרבה מאוד כסף. המחוקק הסדיר את נושא הפרישה במספר חוקים וחוזרים מקצועיים, שמעניקים לפורשים הטבות מס גבוהות על כספי החיסכון הפנסיוני, אם הפורש ישכיל לתכנן נכון את פרישתו ולנצל את ההטבות הללו. חלק מההטבות מסתתרות בתוך חוזרים והוראות טכניות, אחד מהם הוא “חוזר מרכיבי חשבון”. חוזר זה מסביר כיצד לרשום את המרכיבים השונים של החיסכון הפנסיוני, אך הוא גם מאפשר פתח לתכנון יצירתי של קבלת הקצבה.

חוזר מרכיבי חשבון – מה הוא אומר?

החוזר מסביר איך לסווג את הכספים השונים שמרכיבים את החיסכון הפנסיוני, איך ניתן ולשנות סיווג של כספים שנקבע על ידי הגופים המנהלים את החיסכון. בשביל להבין איך תכנון נכון מאפשר חיסכון גבוה במס, נסביר את שני סוגי הסיווג הנפוצים של הכספים הפנסיוניים:

  • קצבה מזכה: היא קצבה שמקורה בכספים שנהנו מהטבות מס בהפקדה ולאורך ניהול החיסכון (פטור ממס רווחי הון), ולכן בעת משיכת הקצבה היא חייבת במס הכנסה. למעשה, קצבה מזכה היא קצבה שמקורה בהפרשות הפנסיוניות השוטפות של כל אחד מאיתנו, עד התקרות הקבועות בחוק (תגמולי עובד עד 7% מהשכר הממוצע במשק, כ- 739 ש”ח בחודש מקסימום, תגמולי מעביד) עד 7.5% מ-2.5 פעמים שכר ממוצע במשק, כ- 1978 ש”ח בחודש מקסימום, ופיצויים עד 8.33% מהשכר המבוטח, או 34,900 ש”ח בשנה, הנמוך מבניהם).
  • קצבה מוכרת: היא קצבה שמקורה בכספים שחוייבו במס אחר (מס הכנסה אם הגיעו מעבודה או מס רווחי הון אם הגיעו מהשקעות) ואין עליהן הטבות מס בהפקדה, לכן, על מנת לא ליצור מיסוי כפול, קצבה שמתקבלת מאותם הכספים הללו, פטורה ממס הכנסה. למעשה, לסעיף זה בעיקר נכנסות הפקדות למכשירים פנסיונים מעל התקרה הקבועה בחוק (הפקדת עובד על ההפרש בין השכר המבוטח בפועל, לבין 7% משכר ממוצע במשק, תגמולי מעסיק על ההפרש מעל 2.5 פעמים שכר ממוצע במשק ופיצויים שחויבו במס בתלוש השכר), וכן כספים שהופקדו בקופת גמל למטרת קצבה מוכרת לפי תיקון 190.

למעשה, האפשרויות בחוזר שנוגעות לגבי סיווג הכספים כקצבה מזכה ומוכרת, הן אלו שמאפשרות את התכנון שמוביל לחיסכון.

אפשרות א’ – החלפת סיווג:

אחת מההוראות בחוזר מאפשרת החלפה של סיווג הכספים שנחסכו בגופים שונים בין קצבה מוכרת לקצבה מזכה, באופן שבו לפחות באחד הגופים, לא משנה איזה, תהיה קצבה מזכה. איך ניתן לחסוך מס באמצעות הוראה זו? נמחיש זאת בדוגמא:

ללקוח ישנם 2 תוכניות לחיסכון פנסיוני, בכל אחת מהן יש 3,000,000 ₪ חיסכון. תוכנית א’, בה החיסכון מסווג כקצבה מזכה, היא בעלת מקדם המרה 200, אזי מגיע ללקוח קצבה חודשית בגובה 15,000 ₪ לחודש. תוכנית ב’, בה החיסכון מסווג כקצבה מוכרת, היא בעלת מקדם המרה 250, אזי מגיע ללקוח קצבה בגובה 12,000 ₪ לחודש. כלומר, הלקוח יקבל קצבה חודשית של 15,000 ₪, שתהיה חייבת במס, וקצבה חודשית של 12,000 ₪, שהיא קצבה פטורה ממס.

אולם, על פי הוראות החוזר, ניתן להחליף את סיווג הכספים בין השתיים על ידי תכנון נכון שמבוצע מראש, לפני ההמרה לקצבה. במקרה כזה הלקוח יקבל 15,000 ₪ לחודש קצבה מוכרת פטורה ממס, ו-12,000 ₪ לחודש קצבה מזכה, חייבת במס. כך, בפשטות, חסכנו מס הכנסה על קצבה בגובה 3000 ₪ כל חודש לכל ימי חייו של הלקוח. לשם הדוגמא, אם המס השולי של הלקוח 20%, והוא יחיה 20 שנים לאחר הפרישה, במהלך זה יחסוך הלקוח כ- 144,000 ₪ בתשלומי מס.

אפשרות ב’ – ייעוד להורשה

שינוי הסיווג הטכני של הכספים מאפשר גם את הפניית הכספים במקום לקצבה – להורשה, וקבלת קצבה פטורה ממס מכספים שחסכנו במקומות אחרים. נמחיש זאת גם באמצעות דוגמא:

ללקוח יש חיסכון פנסיוני בגבה 5,000,000 ₪ עם מקדם המרה 200. הלקוח ייקבל קצבה חודשית בגובה 25 אלף שקל, וקצבה זו היא קצבה חייבת במס הכנסה (קצבה מזכה שמקורה בחיסכון פנסיוני). הלקוח הוא לקוח אמיד, ובעל כספים נזילים אותם מעוניינים להוריש לילדיו לאחר מותו.

אם ניקח מחשבון הבנק של הלקוח 5,000,000 ₪ שאותם הוא ייעד להורשה, ונפקיד אותם בקופת גמל לפי תיקון 190, הוא יוכל לקבל מהם קצבה מוכרת, פטורה ממס. כעת, נבצע שינוי סיווג בין הקצבה המזכה והמוכרת כפי שמותר בחוזר מרכיבי החשבון. מה בעצם קיבלנו אחרי ההחלפה?

תוכנית הקצבה המקורית שמשלמת קצבה חודשית בגובה 25,000 ₪, תהיה פטורה ממס הכנסה לכל ימי חייו של הלקוח, והכספים שהופקדו בקופת גמל לפי תיקון 190 הפכו אמנם לכספים שמשיכת קצבה מהם על ידי הלקוח תהייה חייבת במס הכנסה, אך אם לא תמשך משם קצבה, לאחר מותו הם יועברו לילדיו בפטור ממס, ובכלל זה גם פטור ממס רווחי הון שנצברו בשנים בהם הלקוח היה בחיים.

לסיכום

ניסינו להמחיש כיצד יישום נכון של חוזר טכני לכאורה יכול לחסוך בפרישה תשלומי מס בגובה מאות אלפי שקלים. ישנם עוד אינספור אפשרויות ותכנונים, וכל תכנון צריך להיות מותאם ללקוח כמו חליפה בהתאם לצרכיו, הכנסותיו, נכסיו, מצב בריאותו, ורצונותיו.

ביצוע תכנון פרישה על ידי איש מקצוע בעל ידע וניסיון בתחום, הוא קריטי על מנת לאפשר לכם לנצל את הכספים שחסכתם לאורך שנים באופן שיעניק לכם מקסימום כסף וקצבה, בתשלום מינימלי של מס על פי חוק.

בכל שאלה אני לרשותכם במייל: kedem.ins@gmail.com

ובטלפון: 054-5552650.

בברכת בריאות ואריכות ימים

יחיאל קדם CFP

למקסם את הפנסיה, עוד היום

לפרטים נוספים ושיחת ייעוץ ללא התחייבות אנא מלאו פרטיכם כאן למטה או התקשרו

מאמרים נוספים

פנסיה תקציבית לבעלי שליטה – הרצאה לחברי לשכת המתכננים הפיננסיים בישראל

מצגת פנסיה תקציבית לבעלי שליטה – 2022: להורדת המצגת.   לצפייה בהרצאה פנסיה תקציבית לבעלי שליטה – 2022: לצפייה בהרצאה כ-33 דקות.       בכל שאלה ניתן לפנות אלי למייל: kedem.ins@gmail.com או לטלפון: 0545552650   בברכת בריאות ואריכות ימים. יחיאל קדם    

קרא/י עוד

גמלאי צה”ל – פטור קצבה מזכה לפורש שהיוון לכל החיים

זכאות לפטור בהתאם לסעיף 9 א’ לפקודה על קצבאות המשולמות לגמלאי צהל – פסיקה חדשה מתאריך 16.3.22 גמלאי צה”ל הזכאים לקצבת פרישה, רשאים להוון בפטור ממס עד 25% מהקצבה לה הם זכאים בעת הפרישה מהשירות,  וזאת “בתמורה” להקטנת הקצבה החודשית. מאמר זה מתייחס לגמלאים שביצעו

קרא/י עוד