יצאתם לפנסיה? לקראת פרישה? מגיע לכם הטבות מס ממדינת ישראל!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
מאת יחיאל קדם, מתכנן פרישה

מאת יחיאל קדם, מתכנן פרישה

בעל תואר ראשון בכלכלה ובמדעי המחשב, תואר בתכנון פיננסי הוליסטי עם תעודת הסמכה בינלאומית CFP, חבר ארגון המתכננים הפיננסים בישראל, כמו כן בעל רישיון פנסיוני ממשרד האוצר.

יוצאים לפנסיה? גמלאים?

זה הזמן לדעת הכול על קיבוע זכויות לקבלת הטבות מס לגמלאים!

 

מהו תהליך קיבוע זכויות במס הכנסה? מהי חשיבותו הכספית עבורכם ומדוע חשוב ומומלץ להסתייע בשירותיו של מומחה פנסיוני לפני ביצוע התהליך? על כך ועוד בכתבה שלפניכם

מדי שנה, יוצאים כ-100,000 אזרחים ישראלים לפנסיה, אך רק 20% מתוכם מצליחים לממש את זכאותם בכל הנוגע לקבלת הטבות מס לגמלאים המוענקות מטעם המדינה.

הסיבה לכך, נעוצה בחלק גדול מהמקרים בשל חוסר מודעות לעניין הזכאות ובחלק מהמקרים בניהול לקוי של תהליך המכונה: קיבוע זכויות במס הכנסה הנדרש לצורך קבלת הטבות המס.

תכנון פרישה לפנסיה או גמלאות

מהו תהליך קיבוע זכיות במס הכנסה? 

לרשות כל אדם המגיע לגיל פרישה מעבודה (נשים בגיל 62 וגברים בגיל 67), קיים סל הכנסה פטורה ממס בשיעור של כ-800 אלף שקל לערך (נכון לשנת 2021), אותו ניתן לממש בין היתר על מענקי פרישה, פיצויים, היוון קצבה או פטור ממס על קצבה מזכה.

יחד עם זאת, חשוב לציין שהפטור אינו מוענק באופן אוטומטי ולצורך קבלתו, הפורש ממקום העבודה נדרש לתהליך המכונה קיבוע זכויות במס הכנסה במסגרתו ניתן לממש את הזכאות לקבלת הטבות המס המוענקות לגמלאים מטעם המדינה. 

תחילתו של תהליך קיבוע זכויות הוא בהגשת בקשה לפקיד השומה באמצעות טופס 161 ד' ובצירוף תלוש פנסיה אחרון מכל המקורות, כאשר במקרים וקיימות הכנסות ממקום עבודה, הפורש נדרש לצרף לטופס הבקשה גם תלושי שכר אחרונים.

בשלב זה חשוב לציין ולהדגיש כי האחריות על הגשת הבקשה מוטלת על הגמלאי בלבד, כאשר אי הגשת הבקשה עלולה להוביל להפסד מצטבר של עשרות אלפי שקלים ובמקרים מסוימים אף יותר. 

דבר נוסף שחשוב לדעת על תהליך קיבוע זכויות במס הכנסה היא העובדה שמדובר בתהליך בלתי הפיך, כאשר לאחר 120 יום מרגע הגשת הבקשה, לא תוכלו להתחרט על האופן בו בחרתם לחלק את הטבות המס המוענקות לכם מטעם המדינה, ולכן, קיימת חשיבות רבה לייעוץ פנסיוני מקדים במסגרתו ניתן לבחון את כל האפשרויות העומדות לרשותכם לצורך מימוש הטבות המס ואופן חלוקתן לאורך השנים.

 

מדוע חשוב להסתייע בשירותי מומחה פנסיוני לצורך מימוש הזכאות? 

תכנון מס מיטבי על מענקי הפרישה וקבלת פטור על קצבת הפנסיה, מומלץ שייעשה באמצעות גורם מוסמך ומקצועי, וזאת לצרכי ניתוח מקדים, מקיף ומקצועי של תיק החיסכון הפנסיוני העומד לרשותכם ולצרכי קביעת כספי הקצבה שברצונכם למשוך כסכום חד פעמי ולא כקצבה.

שירותי הייעוץ הפנסיוני המוענקים לכם על ידי מומחה פנסיוני, יבטיחו לכם קבלת החלטות מושכלות לפני ביצוע תהליך קיבוע זכויות ממס הכנסה ורק באמצעותם ניתן ליהנות מתכנון מס אופטימלי ולמנוע תשלום מס מיותר במהלך השנים.

 

מספר דוגמאות לתכנון מיטבי לקראת תהליך קיבוע זכויות 

דוגמא 1

לקוח עבד 30 שנה בשכר של 15,000 ₪, פרש ממקום עבודתו וקיבל מענק פיצויים במזומן על סך חצי מיליון שקל שמתוכם 127,400 ₪ חייבים במס (חשוב לציין שסכום זה אינו משפיע על תהליך קיבוע הזכויות).

סך הטבות המס לגמלאים (נכון לשנת 2020) עומד על 796,536 ₪, מהם נקזז את משיכת הפיצויים המוגדלים (מס בשיעור של 35%), כלומר: 503,010 ₪.

אם כך, נותר פטור בגובה של 293,526 ₪ אותם נמיר לקצבה פטורה באמצעות חלוקה ל-180.

פעולה זו תותיר בידינו 1630 ₪ לחודש קצבה פטורה והמשמעות היא שאם הלקוח מקבל קצבה חודשית בגובה של 10,000 ₪ ברוטו, 1,630 שקלים מתוכם הינם פטורים ממס לכל החיים והיתרה חייבת במס שולי בהתאם למדרגת המס על פי פקודת מס הכנסה כשכר רגיל.

 

דוגמא 2 

לקוח עבד 35 שנים בשכר של 15,000 ₪, פרש ממקום עבודתו וקיבל פיצויים בשווי 500,000 ₪ במזומן שמתוכם 65,300 ₪ חייבים במס אך הם אינם משפיעים על תהליך קיבוע הזכויות.

במקרה זה, נתייחס ל-32 שנות עבודה לצורך החישוב וזאת מכיוון שמקסימום שנות העבודה הניתנות לקיזוז הינם 32 בפקודת מס הכנסה.

מתוך ה-796,536 ₪ (סך ההון הפטור ממס לשנת 2020), נבצע קיזוז של משיכת הפיצויים החייבים במס בשיעור של 35% וניוותר עם פטור בגובה של 259,992 ₪.

את הסכום הנ"ל נמיר לקצבה פטורה על ידי חלוקה ב-180 ונקבל כ-1,444 ₪ לחודש קצבה פטורה שהם 17% מהתקרה המזכה בגובה של 8,510 (נכון לשנת 2020).

פעולה זו תוביל לכך שלא משנה מה גובה הפיצויים הפטורים אותם הלקוח מושך הוא מקבל פטור בגובה של 17%, כאשר כל קצבה בגבוה של 10,000 ₪ ברוטו כוללת 1,447 ₪ פטורים ממס לכל החיים!

לקבלת ייעוץ מקדים לפני תהליך קיבוע זכויות ממס הכנסה שיעניק לכם חיסכון של עשרות ומאות אלפי שקלים בתשלומי מס, השאירו פרטים כאן למטה

למקסם את הפנסיה, עוד היום

לפרטים נוספים ושיחת ייעוץ ללא התחייבות אנא מלאו פרטיכם כאן למטה או התקשרו

מאמרים נוספים

פנסיה תקציבית לבעלי שליטה – הרצאה לחברי לשכת המתכננים הפיננסיים בישראל

מצגת פנסיה תקציבית לבעלי שליטה – 2022: להורדת המצגת.   לצפייה בהרצאה פנסיה תקציבית לבעלי שליטה – 2022: לצפייה בהרצאה כ-33 דקות.       בכל שאלה ניתן לפנות אלי למייל: kedem.ins@gmail.com או לטלפון: 0545552650   בברכת בריאות ואריכות ימים. יחיאל קדם    

קרא/י עוד

גמלאי צה"ל – פטור קצבה מזכה לפורש שהיוון לכל החיים

זכאות לפטור בהתאם לסעיף 9 א' לפקודה על קצבאות המשולמות לגמלאי צהל – פסיקה חדשה מתאריך 16.3.22 גמלאי צה"ל הזכאים לקצבת פרישה, רשאים להוון בפטור ממס עד 25% מהקצבה לה הם זכאים בעת הפרישה מהשירות,  וזאת "בתמורה" להקטנת הקצבה החודשית. מאמר זה מתייחס לגמלאים שביצעו

קרא/י עוד